عکس‌های زیبایی از قلعه رودخان

قلعه رودخان کجاست؟

این بنا در ۲۳ کیلومتری جنوب غرب شهرستان فومن و در ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. بنای قلعه در دل جنگل و در ارتفاع ۶۸۰ الی ۷۲۰ ایجاد شده برای رسیدن به قلعه می بایست از محل پارکینگ ماشینها ( ارتفاع ۲۸۰ متری ) از طریق طی کردن پله ها مسیر حدود ۴۰۰ متری تا درب قلعه را طی کنید.

 

“قلعه رودخان مانند بسیاری از آثار باستانی و مناظر طبیعی زیبای کشور ما در حال نابودی است. دفن شدن در بین زباله ها و نابودی طبیعت شایسته این آثار نیست …. سیاست بردن جاده آسفالته و امکانات رفاهی تا چندقدمی آثار باستانی کشور و فرهنگ پایین گروهی از مردم باعث شده تا بسیاری از این اماکن نابود یا در شرف نابودی قرار گیرند.”

Picture_035

Picture_048

Picture_058

قلعه رودخان بنایی نظامی است که بقولی بنیاد آن را به پیش از اسلام و بقولی دیگر بزمان اسحقیان ( مقارن با حکومت سلجوقیان ) که در غرب گیلان حکومت میکردند نسبت می دهند. قدیمی ترین سند منتسب به این قلعه کتیبه ای است که تاریخ تجدید بنای آنرا سال ۹۱۸ تا۹۲۱ ه ق و در زمان صفویان نشان می دهد. ( به نقل از سازمان میراث فرهنگی کشور )

برجهای دیده بانی زیادی بشکل ۸ ضلعی و با طاقهای گنبدی دورتادور دیوار قلعه را احاطه کرده و در داخل آنها پنجره های کوچکی تعبیه شده تا توانایی مناسب برای دیدهبانی و حمله به نگهبانها بدهد. در دورتادور دیوار قلعه نیز سوراخهای کوچکی دیده می شود که به احتمال زیاد برای ریختن مایعات داغ به بیرون از قلعه و دفاع در برابر دشمن استفاده می شده. در بنای قلعه از سنگ و آجر استفاده شده.

بر اساس نوشته های تاریخی موجود در فرهنگنامه ها و اسناد تاریخی قلعه رودخان از ۲بخش ارگ ( محل زندگی حاکم و حرمسرا ) و قورخانه ( محل فعاليت هاي نظامی و زندگی سربازان ) تشکیل شده است.

Picture_079

برای صعود و رسیدن به قلعه باید از میان جنگلی انبوه از جنس جنگلهای متراکم گیلان عبور کرد.

در بسیاری از ساعات ابر منطقه را در بر گرفته و تصاویری بی نظیر چشم را می نوازد.

اگر در ساعتی خلوت به سمت قلعه حرکت کنید مناظر بی بدیل و اندکی وهم ‌آلود، شما را به گذشته می برد به زمانی که قلعه، بنایی نظامی بوده و نه تاریخی.

Picture_110

Picture_118

Picture_126

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*