آلودگی هوا چه بر سر ما می‌آورد؟

صورتش بی‌رنگ شده، می‌گوید گوشم وزوز می کند و کف اتوبوس می‌افتد. جوان است احتمالا ۳۰ ساله و لاغر اندام، ماسک سفیدی بر صورت دارد یکی از زن ها صندلی‌اش را به او می‌دهد چند نفری بلندش می‌کنند و روی صندلی می‌نشانند بطری کوچکی آب معدنی و یک آبنبات از ته اتوبوس به دختر جوان می‌رسد. ده دقیقه‌ای طول می‌کشد تا سرحال بیاید و می‌گوید سرما خوردگی و آلودگی هوا در این چند روز بی حالش کرده و این دومین باری است که در روزهای اخیر بی هوش می‌شود.

یاد حلقه سیاه دور چشمان یکی از دوستانم می‌افتم و مسمومیتی که در روزهای اخیر به خاطر تردد در مرکز شهر دچارش شده است. آلودگی هوا مشکل تازه‌ای نیست، تهران سال‌هاست که دچار این بحران است، سال‌هاست که آلودگی در هوای سرد زمستان به مرز اخطار و وضعیت حاد می‌رسد. این وضعیت بحرانی به مرگ چندین نفر از هموطنانمان نیز منجر شده است.

هواشناسی و نهادهای مرتبط به بهداشت و سلامت مردم مرتب اخطار می‌دهند که جز در مواقع لزوم از خانه‌ها خارج نشوید و ورزش و حرکت‌های هوازی را تعطیل کنید.

وخامت اوضاع تا آنجا پیش رفته که آلودگی هوا باعث مرگ یک مامور نیروی انتظامی در تهران شده، این مامور وظیفه که در منطقه ۱۰ مشغول انجام ماموریت بوده، در محل کار دچار ایست قلبی شده و به بیمارستان انتقال یافته اما تلاش‌های پزشکان برای نجات جان او نتیجه نداده است.

به گفته رئیس بخش ریه اطفال مرکز طبی کودکان تهران، آلودگی هوا مراجعه مردم به اورژانس‌ها را ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش داده است. سخنگوی اورژانس کشور نیز گفته است که تنها در عرض یک روز نزدیک به ۶ هزار و ۵۰۰ مورد مراجعه به اورژانس بیمارستان‌ها به ثبت رسیده که ۳۶۹ نفر دچار بیماری قلبی و ۱۵۳ نفر دچار بیماری تنفسی بوده‌اند.

http://media.isna.ir/content/5812_669.jpg/4

در نظرسنجی خبرآنلاین، درباره سریع ترین راهکار برای کاهش آلودگی هوا در کلانشهر های کشور، تقویت و توسعه زیرساخت های حمل ونقل شهری با ۳۶.۶ درصد اول شد.

تقریبا ۲۰ روز از آلودگی هوا می گذرد، مدارس چند روزی تعطیل شد، همچنین بحث های زیادی در تلویزیون و رسانه های مختلف در این زمینه انجام شد. خبرآنلاین در نظرسنجی پرسید درحال حاضر سریع ترین راهکار برای کاهش آلودگی هوا در کلانشهر های کشور چیست؟

۱۵ هزار و ۲۷۸ نفر در این نظرسنجی شرکت کردند که از این تعداد ۲۶.۶ درصد «محدودیت تردد خودروهای شخصی»، ۳۶.۶ درصد «تقویت و توسعه زیرساخت های حمل ونقل شهری»، ۲۳.۱ درصد «دور کردن صنایع آلاینده تا شعاع ۹۰ کیلومتر» و ۱۳.۷ درصد «هماهنگی بیشتر دولت و شهرداری ها برای کنترل آلودگی» را انتخاب کرده اند.

معضلی به نام هوای آلود‌‌‌‌ه تهران جد‌‌‌‌ی و خطرناک است اما د‌‌‌‌ر مقابل موارد‌‌‌‌ بسیاری است که برای رفع این معضل باید‌‌‌‌ مورد‌‌‌‌ توجه قرار بگیرد‌‌‌‌.

بیماری‌های دستگاه تنفسی، ترومبوز (تشکیل لخته خون در عروق)، بیماری‌های قلبی و سرطان ریه از جمله عوارض تنفس در هوای آلوده به شمار می‌روند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*