چگونه با ورزش به جنگ ویروس کرونا برویم

یکی از راه‌های بالا بردن سیستم ایمنی بدن ورزش کردن است.

به گزارش مجله ملودی با ورزش منظم سیستم ایمنی بدن در سطح خوبی قرار گرفته و برای مبارزه با بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های تنفسی و از آن جمله بیماری کووید-۱۹ یا کرونا ویروس آماده می شود.

اما ورزش کردن برای جلوگیری از بیمار شدن شرایطی دارد که در مطلب پیش‌رو برای شما ذکر می‌کنیم.

 

 

jugging

 

۱- توجه به فشار تمرین

پس از یک جلسه تمرینی پرفشار، هورمون کورتیزول در بدن ترشح میشود. این هورمون در پاسخ به تحریکات و فشاری که بر ریه‌ها و اعضا و جوارح بدن حادث شده ترشح می شود و می تواند تا چند ساعت سیستم ایمنی را ضعیف کند. بنابراین برای بهره بردن از ورزش باید حواستان به فشار تمرین بوده و تمرین را با فشار متوسط پیش ببرید. تمرین هوازی برای بالابردن نسبی ضربان قلب به بدن شما کمک می کند اما اینتروال های پرفشار در چنین شرایطی موجب خستگی بدن می شود.

اگر احساس مریضی می کنید به هیچ عنوان ورزش نکنید.

۲- مدت زمان ورزش در یک هفته

جهت بهره مندی از ورزش برای بالابردن سیستم ایمنی بهتر است ۳ تا ۴ روز در هفته ورزش با شدت متوسط را در برنامه خود قرار دهید. از آن جا که بعد از جلسات تمرینی بدن به ریکاوری و بازیابی خود نیاز دارد بیش از این به بدن خود فشار نیاورید تا بتوانید ۳ الی ۴ روز در هفته و هر بار نیم تا یک ساعت به ورزش بپردازید.

۳- کاهش ورزش های قدرتی

همانطور که می دانید ورزش های پرفشار و قدرتی و کار با وزنه بدن را به چالش مبتلا می کنند و برای بازیابی زمان بیشتری را نیاز دارد. از آن جا که برای بیمار نشدن نیازمند خسته نکردن بدن خود هستیم بهتر است از وزنه های سبک تر برای بخش قدرتی ورزش های پیشگیری از کرونا استفاده کنیم

۴- توجه به زمان استراحت

به ندای بدن خود گوش کنید و وقفه های بین تمرین ها را بر اساس آن چه که بدن شما طلب می کند تنظیم کنید. این ورزش نه باید آن قدر پرفشار باشد که در این شرایط خاص بدنتان را خسته و کلافه کند و نه آن قدر سبک که تاثیری روی خود حس نکنید.

۵- رژیم غذایی متناسب

همزمان با یک ورزش استاندارد می باید از رژیم غذایی مفید و سبک استفاده کنید. توجه به میزان دریافت کربوهیدرات ها برای انرژی بدن و پروتئین ها برای بازیابی و ترمیم عضلات به شما کمک می کند که ورزش مفیدی را در جهت بالا بردن سیستم ایمنی بدن خود در برابر عفونت های تنفسی و به خصوص برای جنگیدن احتمالی در برابر ویروس کرونا انجام دهید.

 

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*