عجیب ترین راه های کاهش استرس که نمی دانستید!

اضطراب و استرس ۷ سال از عمر آدم را کم کرده و باقی زندگی را نیز به کام انسان تلخ می کند.

اما با این زندگی های پرتنش به خصوص در شهرهای بزرگ اضطراب و استرس جزو جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است.روش های متعددی برای کاهش بر استرس و فشارهای روحی وجود دارد که شاید تا به حال به ذهن شما راه نیافته باشد.
مشغله زندگی و کار، فشارهای جسمی و روحی در محیط اطراف، آلودگی ها و تنشها و بسیاری عوامل دیگر باعث میشوند سطح استرس در یک فرد، بیش از حد معمول باشد ولی میتوان با استفاده از چند روش و تکنیک مناسب و انتخاب شیوه مناسب زندگی، میزان استرس وارد شده را کنترل کرد و کاهش داد.

همه ما راه هایی برای به تعادل رساندن بدن و ذهن مان در لحظه های پراضطراب داریم. محققان می گویند راه هایی وجود دارد که می تواند ما را به بهترین شکل از اضطراب نجات دهد.

دست های تان را با آب گرم بشویید

برای کم کردن استرس راه های بیشماری وجود دارد. برخی از این راه ها تنها در چند ثانیه بر سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارند و آرامشی که به خاطر اضطراب از دست رفته به بدن شما برمی گردانند. کمک گرفتن از آب گرم یکی از این راه هاست. اگر اضطراب دارید، می توانید با یک دوش آب گرم حال خود را بهتر کنید یا در وانی که از آب گرم پر شده، چند دقیقه دراز بکشید و برای آرام کردن فکرتان تلاش کنید؛ اما در صورتی که امکان دوش گرفتن ندارید، می توانید تنها با شستن دست های تان با آب گرم یا چند ثانیه قرار دادن دست تان زیر چنین آبی، حال خود را بهتر کنید. وقتی شما بدن تان را به آب گرم می سپارید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک بدن تان آرام می گیرد و بدن شما ترشح هورمون های استرس را متوقف می کند.

زمان استرس یک ترانه و آهنگ را بخوانید

تنها شنیدن موسیقی دلخواه تان نیست که می تواند حال تان را بهتر کند. تا به حال دقت کرده اید که آدم های شاد و آرام اغلب زیر لب یک آهنگ را زمزمه می کنند؟

اگر شما تا به حال چنین تجربه ای را نداشته اید، از همین امروز هر زمان که احساس کردید آرامش تان مختل شده، یکی از ترانه های محبوب تان را بخوانید. محققان می گویند زمزمه کردن یک آهنگ، می تواند راهی اثربخش برای کم کردن استرس شما باشد.

دلیلش هم این است که آواها و ارتعاش صدای شما بر فشارخون اثر می گذارد و نمی گذارد تسریع جریان فشارخون بدن تان استرس شما را چند برابر کند.

وقتی استرس تان زیاد شد ادا در بیاورید

برای رها شدن از استرس، گاهی چاره ای جز زشت شدن ندارید. وقتی که فشار روانی به بدن شما حمله می کند، باید عضلات صورت، فک، گردن و سرتان را رها کنید تا آرامش تان را دوباره به دست بیاورید. این کاری است که در کلاس های یوگا هم برای انجامش تلاش می شود. اما نگران نباشید؛ کار پیچیده ای نیست. در خانه شما می توانید به همان شکلک درآوردن خلاصه اش کنید و با کمی ادا درآوردن حال خود را بهتر کنید.

مهم این است که عضلات چهره تان را به شکل های عجیبی حرکت دهید؛ حالت دهان تان را تغییر دهید و گردن تان را از این طرف به آن طرف ببرید. اگر می خواهید این کار را با چاشنی خنده هم همراه کنید، می توانید هنگام شکلک درآوردن جلوی آینه بایستید تا هم استرس تان کم شود و هم به قیافه های عجیبی که به خود می گیرید، بخندید.

خط خطی کردن استرس را کم می کند

وقتی در یک جلسه مهم با قلم و کاغذ حاضر شده اید و اضطراب دارید، تنها به نوشتن نکات مهم جلسه کفایت می کنید یا اینکه روی کاغذی که جلوی تان گذاشته اید، نقاشی می کشید و خط خطی می کنید؟ اگر روش دوم را انتخاب کنید، استرس شما هر لحظه کمتر می شود. محققان می گویند منطقه ای از مغز شما که مسوول خلاقیت است با هجوم استرس فعال تر می شود و شما وقتی این خلاقیت را ابراز می کنید، اضطراب تان هم کمتر می شود.

به همین دلیل محققان معتقدند اگر وقت اضطراب داشتن یک کار خلاقانه انجام دهید و تمرکز کنید یا حتی کاغذی که جلوی تان گذاشته اید را خط خطی کنید، زودتر به آرامش می رسید.

جویدن کرفس راهی برای نجات از استرس

چهره احمدرضا عابد زاده را یادتان هست؟ در مسابقات فوتبال همیشه با جویدن آدمس استرسش را کم می کرد. محققان می گویند شیوه او واقعا در کاهش اضطراب تاثیر دارد اما بررسی های آنها نشان می دهد که راه بهتری هم برای خلاص شدن از استرس وجود دارد.

شما برای رسیدن به چنین هدفی، باید دستگاه گوارش تان را فریب دهید و وانمود کنید که در حال غذاخوردن هستید. اگر یکی از نزدیکان شما اضافه وزن داشته باشد، حتما دیده اید که وقت عصبی شدن بیشتر غذا می خورد یا به هله هوله خوری رو می آورد. چنین فردی دقیقا با کمک دستگاه گوارشی که مشغول هضم غذاست، برای آرام شدن تلاش می کند.

در چنین شرایطی، اگر شما با هویج، کرفس و خوراکی هایی از این دست دستگاه گوارش تان را فریب دهید و گذشته از آن با کمک شان انقباض های بیشتری را در فک تان ایجاد کنید، تنش های تان به شکل قابل توجهی کم می شود. البته در کرفس ماده آرامش بخشی هم وجود دارد که می تواند تلاش شما برای کاهش استرس را ثمربخش تر کند.

خودتان را بغل کنید!

اغلب ما وقتی اضطراب داریم، به پناه بردن در آغوش مادرمان یا یکی از اعضای خانواده، آرام می گیریم اما اگر در لحظه ای که اضطراب به جسم و روان شما حمله ور شده تنهایید، می توانید با در آغوش گرفتن خودتان تنشی که عذاب تان می دهد را کم کنید. ماساژ دادن قسمت های مختلف بدن تان و حتی لمس کردن بخش هایی که احساس می کنید به خاطر استرس منقبض شده اند، می تواند حال شما را بهتر و اضطراب تان را کمتر کند.

فاصله ابروهای تان را نیشگون بگیرید

وقتی اضطراب به بدن شما حمله می کند، بدن تان برای کاهش اضطراب به دندان ها فشار می آورد و فک تان منقبض می شود. در چنین شرایطی مغزتان با فشار خونی که اطرافش بیشتر می شود، برای واکنش نشان دادن به اضطراب آماده می شود.

این واکنش طبیعی که بدن شما نشان می دهد، باعث می شود مستعد ابتلا به سردردهای تنشی اطراف پیشانی شوید. شاید تصور کنید برای جبران این اتفاقات که یکباره در بدن و مغز شما می افتد، کاری نتوانید بکنید اما محققان می گویند اگر با انگشتان تان، فاصله ابروهای خود را ماساژ دهید، می توانید انقباضی که به خاطر تنش در ماهیچه های تان اتفاق افتاده را کمتر کنید. گذشته از اینکه می توانید از بین ابروها تا انتهای ابروی تان را با کشیدن انگشت ماساژ دهید، بد نیست که این ماساژ را تا پشت گوش ها و گردن تان ادامه دهید تا زودتر به آرامش برسید.

سالاد بخورید

وقتی که استرس دارید ممکن است میل تان به خوردن شیرینی یا سیب زمینی سرخ کرده چند برابر شود. مغز شمایی که با استرس درگیر هستید، بیشتر از هر زمانی دوست دارد قند یا کربوهیدرات را به خود جذب کند اما همیشه برای پاسخ دادن به این نیاز، قرار نیست سراغ هله هوله بروید.

برای اینکه استرس به چاق تر شدن شما یا از دست رفتن سلامت تان ختم نشود، می توانید به سالاد خوردن رو بیاورید. اگر سالاد کاهو درست کنید، به خاطر ماده آرامش بخشی که در این سبزی وجود دارد، حال تان بهتر می شود و اگر به سالادتان کمی پروتئین و روغن های سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع مثل روغن زیتون استفاده کنید، مغزتان آرامش بیشتری پیدا می کند.

کفش های تان را دربیاورید

اگر با رئیس تان بحث کرده اید و حسابی استرس دارید، پشت میزکارتان برگردید و بلافاصله کفش های تان را در بیاورید. وقتی کفش پای تان است، گردش خون تان دچار اختلال می شود و استرس بدن تان هر لحظه بیشتر می شود اما اگر کفش ها را در بیاورید و در عین اینکه اجازه می دهید پاهای تان نفس بکشند، انگشت های خود را هم تکان دهید، با فعال کردن ماهیچه های تان به کم شدن استرس خود هم کمک می کنید.

امتحانش مجانی است. در روزهای سخت کاری یا کفش جلوباز بپوشید که امکان تکان دادن انگشت ها را از شما نگیرد یا اینکه هر چند ساعت یک بار برای چند دقیقه هم که شده کفش های تان را دربیاورید.

منبع : سیب سبز

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*